Asics Gel – Zaraca 2 – TEST

Opublikowane: środa, 27 Listopad, 2013 Autor: Damian Orzechowski
Kiedy dowiedziałem się, że będę mieć możliwość testowania butów dla sklepu Hike.pl byłem oczywiście bardzo zadowolony. Gdy dowiedziałem się jakie buty będę testować, do mojego zadowolenia dołączyła ogromna ciekawość. Dlaczego? Ponieważ dostałem do testów buty ASICS GEL – ZARACA 2, czyli buty przeznaczone do biegania naturalnego. A przyznać muszę, że ten temat /bieganie naturalne/ od jakiegoś czasu mnie dość mocno interesuje.
Asics Zaraca 2 wywodzą się ze słynnej serii butów Asics 33. Numer serii – 33 odnosi się do wszystkich 33 stawów, które mamy w stopie. Ma to symbolizować pełną współpracę stopy z butem.

Nie będę się wypowiadać na temat samego biegania naturalnego, które obecnie jest bardzo mocno promowane. Każdy biegacz musi sam ocenić, ile jest w tym marketingu, a ile badań naukowych i rzetelnych testów.
W końcu X lat temu promowano coś zupełnie przeciwstawnego, i też opierano się na badaniach 😉
O BUTACH:
W Zaraca’ach przebiegłem ponad 200km. Myślę, że trochę już je poznałem.
Pierwsze wrażenia – po założeniu butów – miękkie. One są miękkie. Wydawało mi się, że buty do biegania naturalnego będą „twarde”, pozbawione amortyzacji, a tu zupełnie inne wrażenie.
W biegu rozwiały się moje wątpliwości. Buty rzeczywiście wydają się bardzo miękkie, jednak podczas biegu świetnie czuć powierzchnię, po której biegniemy.
 Są bardzo sprężyste, elastyczne, dobrze oddają energię przy stawianiu kroku. Podeszwa środkowa w tym modelu została obniżona, wyposażona technologię Full Length Guidance Lin, która ma wspierać i pomagać w efektywniejszym bieganiu. Drop, czyli spadek wysokości podeszwy, wynosi 10mm co ma sprzyjać bieganiu z palców i śródstopia. W moich NB 890 GY3 drop wynosi 8mm, więc różnicy nie odczułem.
Technologia GEL Cushioning System w tylnej części podeszwy ma zapewnić ochronę przed wstrząsami, a to wg. mnie jest dobrym rozwiązaniem dla osób biegających mimo wszystko „z pięty”.
Stabilizacja – bardzo dobra! To jedna z największych zalet tych butów. Buty dają duże poczucie bezpieczeństwa, podeszwa dobrze reaguje na twarde podłoże.
Trzymanie stopy – doskonale wręcz trzymają stopę, zapiętek może wydawać się niski, jednak świetnie spełnia swoją rolę. Buty są bardzo wygodne. Nie ocierają i nie powodują odcisków, przynajmniej u mnie  takowe się nie pojawiły.
Przeznaczenie – buty przeznaczone są dla biegaczy ze stopą neutralna lub supinującą. Stworzone do biegania po twardych nawierzchniach, dobrze radzą sobie też na drogach szutrowych, a i polnymi też w nich biegałem. Naprawdę dają radę. I nie przemakają, przynajmniej nie tak szybko, to mnie bardzo pozytywnie w nich zaskoczyło, gdy przyszło mi biegać w deszczu i po kałużach.
Zaraca 2 nie polecam dla osób o wadze powyżej 80kg.
Buty świetnie sprawdzają się na dystansach do 20km. Powyżej 20km, czułem zmęczenie w stopach i nogach (szczególnie w łydkach). Wg producenta butów, takie też jest ich przeznaczenie. Mają urozmaicać trening i stosowane powinny być raczej na krótkich dystansach.[KLIK]
Wygląd/design – tu naprawdę nie można mieć do niczego zarzutów. Buty wyglądają świetnie, zarówno w wersji męskiej jak i damskiej. Jedne z ładniejszych butów firmy Asics jakie widziałem. Poza tym, odświeżony wygląd butów sprawia, że wyglądają one bardzo zgrabnie. Bolączką niektórych modeli Asics jest wg. mnie toporny wygląd.
Producenci pomyśleli też o bezpieczeństwie biegaczy, ponieważ buty po zewnętrznej stronie cholewki posiadają elementy odblaskowe.
Podsumowanie:
Buty Asics Gel -Zaraca 2, to bardzo ciekawy i godny sprawdzenia model. Świetna stabilizacja, trzymanie stopy i wygoda to niewątpliwie największe zalety tego modelu. Buty dobrze wspierają stopę przy bieganiu ze śródstopia, są lekkie – 270g. 
Komfort biegu przy krótkich treningach jest bardzo duży.
Śmiało mogę go polecić wszystkim początkującym biegaczom i biegaczkom, oraz tym, którzy chcą urozmaicić swój trening, oraz popracować nad techniką biegu,  na pewno się na nich nie zawiodą.
Dużą zaletą butów jest ich cena [KLIK]
Ogromne podziękowania dla sklepu internetowego hike.pl za możliwość testowania tych butów.


AKTUALIZACJA TESTU:
Niestety, im dłużej mam Zaraca II tym częściej w nich chodzę niż biegam. Buty po ok. 500-600km zrobiły się trochę kapciowate. Co gorsze, zaczyna się rozwarstwiać podeszwa zewnętrzna – pomarańczowa część, czyli bieżnik odkleja się od pianki środkowej.
Mnie nieco zawiodły, aczkolwiek do spacerów nadają się super…


16 Komentarzy 526 Odwiedzin

Zobacz również

Komentarze

Popularne posty

0