Zegarek biegowy Polar RC 3 GPS HR – Test

Opublikowane: czwartek, 19 Grudzień, 2013 Autor: Damian Orzechowski

W ostatnim czasie miałem przyjemność biegania i testowania zegarka Polar RC3 GPS HR.

I z czystym sumieniem mogę napisać, że to naprawdę świetny zegarek biegowy.

Z RC3 GPS HR przebiegliśmy ponad 200km, w warunkach obecnie panujących, czyli zimowo – pochmurno – deszczowych i w tych warunkach ten model Polara zasłużył u mnie na „5+”!
Szczegóły poniżej, zapraszam.


Obsługa:
W RC3 GPS jest tak intuicyjna i prosta, że aż miło. Myślę, że absolutnie nikt nie miałby problemu z jego obsługą. Bardzo czytelny wyświetlacz, opcje i ustawienia jasne i zrozumiałe. Menu zegarka, i jego funkcje są bardzo klarowne. W porównaniu z TRT 1.0, z którym biegałem do tej pory, obsługa RC3 GPS jest zdecydowanie łatwiejsza.
Funkcje Smart Coaching:
Wśród tych funkcji możemy znaleźć naprawdę bardzo ciekawe i przydatne możliwości i informacje dotyczące np. naszej wydolności. Świetną sprawą jest to, że wyświetlane są one po zakończeniu treningu, a także można je analizować na komputerze po zgraniu treningu.
Running Index – pozwala określić efektywność biegu.
– Fitness Test – test wydolności, pomaga ustalić wymagane dla użytkownika parametry ćwiczeń, oraz pomoże sprawdzić postępy.
– Obciążenia Treningowe – Bardzo ważna funkcja i niezwykle przydatna. Pomaga w odnalezieniu równowagi pomiędzy odpoczynkiem a treningiem.
– ZoneOptimizer – pozwala ona dobrać odpowiednią intensywność treningu na podstawie tętna i kondycji użytkownika
– Plany Treningowe – naprawdę świetna spraw. Na stronie www.polarpersonaltrainer.com możemy zaplanować sobie treningi, ustawić ich poziom i rodzaj, np. trening interwałowy.
Rezultat treningu – informacja zwrotna dotycząca zakończonego treningu.
Spalone kalorie, wysokość, trasa to również funkcje RC3 GPS.
W zegarku zastosowano 8 ekranów, na których możemy podglądać parametry treningu. Co prawda nie można ich modyfikować i ustawiać samodzielnie, jednak wydaje mi się, że też nie ma takiej potrzeby. Zestawione na nich informacje są naprawdę przemyślane, a po ekranach możemy poruszać się za pomocą jednego przycisku.
Bardzo podoba mi się opcja nawigacji – BACK TO START (ekran 8, strzałka pokazuje kierunek powrotu). Przydatne przy bieganiu po nieznanym terenie.
GPS:
Dokładny pomiar trasy i co najważniejsze, zegarek szybko łapie zasięg. Postępując zgodnie z instrukcją, czyli trzymając rękę w jednej pozycji, połączenie z satelitą trwa od 30 do 40s. Gdy się poruszałem (np. robiąc rozgrzewkę, czas połączenia automatycznie się wydłużał). Z tego co doczytałem, odchylenia przy przyspieszeniu tempa biegu wynoszą ok. 6-8s, więc podobnie jak w innych, konkurencyjnych zegarkach. Jedyne co może denerwować, to cichy sygnał po każdym przebytym kilometrze lub okrążeniu.
Pulsometr:
Firma Polar słynie z bardzo dokładnych pulsometrów. Nie inaczej jest i w tym przypadku, bardzo dokładny odczyt, możliwość śledzenia strefy, w której aktualnie trenujemy, ustawienie strefy docelowej. 
Pasek nadajnika bardzo wygodny. Świetnie rozwiązane zapinanie paska, który nie ma prawa się rozpiąć w trakcie treningu (a tak mi się zdarzało, gdy biegałem nadajnikami innych firm). Wymienna bateria w nadajniku, szybkość łączenia z zegarkiem – zdecydowanie duży plus.
Połączenie z Komputerem i polarpersonaltrainer:


Z komputerem zegarek łączymy za pomocą kabla micro USB. To wygodne i bardzo dobre rozwiązanie.
Po połączeniu trening możemy zapisać do pliku i np. zgrać go do endomodo – zapis w pliku *gpx., lub analizować go na stronie www.polarpersonaltrainer.com co zdecydowanie polecam. Bardzo czytelna strona, pokazuje wszystkie możliwe informacje na temat treningu. Na tej stronie możemy również zaplanować swój własny trening w zakładce trening programs.
Przy każdym połączeniu z komputerem, zegarek ładuje baterię. Producent podaje, że przy włączonym GPS czas pracy zegarka to 12h. Nie udało mi się tego sprawdzić…jeszcze.

Wygląd i ergonomia:
Zegarek RC 3 GPS jest naprawdę bardzo dobrze wykonany, plastikowa obudowa daje mu lekkość. Duży czytelny wyświetlacz dobrze spełnia swoją funkcję. Próbowałem nawet naciągnąć nadgarstek w taki sposób, żeby sprawdzić czy da się przez przypadek włączyć przycisk „start”, nie udało mi się.

Podsumowanie:
Ja RC3 GPS HR jestem wręcz zachwycony. Ma wszystko czego potrzebuje, dużo przydatnych i ciekawych funkcji,możliwość planowania treningów, możliwość sprawdzenia swojej aktualnej kondycji, bardzo fajny wygląd, prosta obsługa. Dokładny GPS i pulsometr, wygodny pasek z nadajnikiem. Świetna strona www z możliwością analizowania treningów. To oczywiście na plus.
Minusy? Cichy dźwięk  alarmu, to trochę przeszkadza. Brak możliwości samodzielnego ustawienia poszczególnych informacji na ekranach – mnie to nie przeszkadza, ale staram się być obiektywny. Co jeszcze? Może niska wodoodporność – do 1m nie dłużej niż na 30 min według producenta, czyli zegarek raczej nie dla TRI.

Serdecznie dziękuję firmie Sport Konsulting za możliwość testowania tego zegarka!

40 Komentarzy 1100 Odwiedzin

Zobacz również

Komentarze

 • Ola Mądzik napisał(a):

  a jak z podświetlaniem tarczy? ma wibracje?

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Wyświetlanie jest ręczne.Wibracji niestety nie ma.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Podswietlanie oczywiście;)

 • Riwal Poland napisał(a):

  czy testowałeś jakiś inny zegarek który mógłbyś porównać do tego, jakieś różnice atuty ?

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Tak, testowałem wcześniej TRT 1.0 (https://www.naszmaraton.pl/2013/09/timex-ironman-run-trainer-10-moja-opinia.html)
  Polar jest zdecydowanie prostszy w obsłudze i szybciej łapie GPS. Dodatkowo pulsometr jest zdecydowanie dokładniejszy. Wygląd, waga to atuty Polara.
  Timex natomiast ma dużo funkcji przydatnych np. w TRI, można ustawiać wyświetlacz wg swojego uznania i potrzeb. Jest wodoodporny. To tak na szybko.
  Pewnie coś by się jeszcze znalazło 😉 Pozdrawiam.

 • Anonimowy napisał(a):

  Witam.
  Od niedawna jestem posiadaczem takiego Pulsometru RC3 GPS (kolor czarny).
  Nie jestem tu zgodny z testującym w większości kwestii dot. tego modelu. Mianowicie jest to zegarek bardzo okrojony nawet w podstawowe funkcje. Postaram się je tutaj ciut przybliżyć:
  – brak pokazywanej wartości aktualnego tętna podczas pauzy (postoju), kiedy stoper zostaje zatrzymany (ważny parametr np podczas przerwy pomiędzy odcinkami biegowymi),
  – bardzo ciche dźwięki, zupełnie niesłyszalne podczas biegu (np. sygnalizacja złapanego AUTOLAPU),
  – całkowicie źle zaprojektowany przycisk START/STOP (częste samoczynne włączanie zgiętym nadgarstkiem lub poprzez grubszą rękawiczkę, raz nawet podczas upadku na śliskiej nawierzchni),
  – brak bezdotykowego przycisku stosowanego w innych modelach POLARA (super sprawa do rejestracji np własnych LAP-ów lub włączanie podświetlenia w nocy),
  – bezsensownie zaprojektowane, nieedytowalne stałe ekrany widokowe dla wyświetlanych danych (nie sposób spamiętać, na którym co jest zamieszczone, ciągła rotacja w górę i w dół),
  – nielogiczne przełączanie tych ekranów (np 1 na 2 trzeba kliknąć przycisk DOWN zamiast UP),
  – brak w podsumowaniu LAPU (w wyświetlanych dwóch ekranach) średniej prędkości i średniego tętna dla całego dotychczas przebiegniętego dystansu, są tylko wartości dla danego LAP-u – ważna sprawa np podczas biegania biegu ciągłego w II zakresie),
  – GPS, który rejestruje punkty chyba co 4 sekundy (bez możliwości zmiany tego parametru) i bardzo ścina zakręty. Im szybciej się biegnie na krętej trasie tym gorzej zlicza poprzez to dystans.
  Także jak widać wad ten zegarek ma sporo i to bardzo męczy. Ładnie wygląda, ale całkowicie nie spełnia oczekiwań i wymagań bardziej zaawansowanych biegaczy.
  Także aż tyle pochwał się na pewno nie należy.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Masz prawo do takiej opinii, ja się z nią nie zgodzę. Zdecydowanie nie zgodzę się z tym, że można stopować zegarek zgiętym nadgarstkiem. Próbowałem, zginałem i nic. Może to kwestia grubości nadgarstka?Nie wiem.Do ekranów spokojnie można się przyzwyczaić.Zgadzam się co do GPS, faktycznie przy szybkim bieganiu trochę gorzej działa, z moich obserwacji wynika, że myli się o kilka metrów – nic strasznego. Uważam,. że jest to bardzo dobry zegarek dla amatorów tych początkujących i średnio zaawansowanych.Ale każdy ma prawo do własnej opinii 😉
  Pozdrawiam!

 • Marcin Brynda napisał(a):

  A ja mam takie pytanie: czy może są alerty tempa/prędkości sygnalizowane dźwiękiem i czy można takie limity ustawić? W sieci nie mogłem takiej informacji się doszukać nawet czytając instrukcję. Pytam ponieważ na codzień trenuję z polarem rs 300 sd, który posiada w/w funkcję. Ale wolałbym mieć coś na zawody bez zbędnych sensorów przyczepianych do buta czy na ramionach. Po prostu nie chce kupować w ciemno i wyrzucać pieniędzy w błoto. Liczę na możliwie szybką odpowiedź dziękuję i pozdrawiam 🙂

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Marcin, ten model takiej funkcji nie posiada, jednak można pokombinować i ustawić sobie przez personaltrainer trening interwałowy, ustawić zakładane tempo itd. i wtedy może się udać. Ja co prawda robiłem w ten sposób w Timex RT 1 a nie w Polarze, ale myślę, że zasady będą podobne.
  Pozdrawiam!

 • tomaszloba napisał(a):

  A jak się sprawuje ekran typu "inverted" ??
  Słyszałem, że kiedpso widoczny w ciemnościach w porównaniu z tradycyjnym wyświetlaczem (jasne tło, ciemne napisy).

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Według mnie jest ok, mogę porównać jedynie do Timex TRT 1(tam jest"normalny"wyświetlacz) i moim zdaniem nie odbiega bardzo. Nie narzekam w każdym razie na czytelność i widoczność ekranu.

 • Obserwator napisał(a):

  A jak jest z GPS w lesie i w takich dość niesprzyjających warunkach? Ogólnie zaciekawił mnie mocno ten zegarek jednak biegam głównie po lesie i tak się zastanawiam czy na pewno się sprawdzi.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Witaj, ja również często biegam po lesie i nigdy nie miałem problemu z sygnałem GPS. Myślę, że o to nie musisz się martwić.

 • Obserwator napisał(a):

  Kurcze… Czytam Twoją recenzje i generalnie jestem zadowolony. Do tej pory interesowałem się tylko Garminami a na tego Polara trafiłem całkowicie przypadkowo. Mało jest relacji na jego temat w necie po polsku.
  Gdybyś miał możliwość to kupiłbyś go znowu czy jednak poszukałbyś czegoś innego?

  Minusem na pewno jest dość słaba wodoodporność aczkolwiek do triathlonu nie mam zamiaru się przygotowywać więc myślę że tyle o ile na mocniejsze deszcze zegarek nie będzie miał problemu?

  Co do ustalania planów. Z tego co czytam nie ma możliwości ustawienia w zegarku planu treningowego ale podobno można na stronie polara sobie ustalić i wrzucić? Rozumiem że mogę sobie np ustalić dystans, tempo a do tego dodać interwały i zrobić sobie np taki trening na 10km?

  Biegam od około roku i w zasadzie poza tym że bardziej dla przyjemności to nie realizuję żadnych planów treningowych ponieważ bez zegarka jest to niemożliwe. Chciałbym jednak usystematyzować sobie te swoje biegi. Cały czas szukałem zegarka i tak skupiłem się mocno na Garminie 610 z tym że ten Polar mam wrażenie że ma wszystko czego potrzebuję a do tego jest jakieś 400zł tańszy. 799zł na allegro to chyba dobra cena za Polara RC3?
  Wart tych pieniędzy?
  Wybacz że tak wypytuję ale to mój pierwszy zegarek i nie chciałbym wyrzucić pieniędzy w błoto a opinii o nim zbyt wielu znaleźć nie mogę więc skoro znalazłem Ciebie to muszę trochę wypytać :))

 • Obserwator napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Myślę, że spokojnie mogę Ci polecić ten zegarek. Kilku moich znajomych również w niego zainwestowali i są zadowoleni. Na poziomie amatorskim ma wszystko czego potrzebujesz.
  Możesz ustawiać interwały przez stronę www, ale przyznaję, że raz tylko się tak bawiłem. Co do ustawienia tempa treningu, to możesz również pokombinować w opcji z interwałami, i tez powinno się udać – ustawiasz interwał np. na 10km 🙂
  Ale bez problemu możesz ustawić strefy tętna i biegać na nich.
  Wodoodporność – może do TRI sie nie nadaje, ale nie zamoknie Ci przy deszczu, o to się nie martw.
  W tej cenie jest to naprawdę dobry zegarek.
  Decyzję podejmij sam, ja go polecam z czystym sumieniem.

 • Obserwator napisał(a):

  Myślę że mnie przekonałeś. Jak kupię na pewno zdam relację 😉
  Dzięki!

 • Ra Wy napisał(a):

  Ustawiłem sam tętno w strefach. Chcę je jednak zmienić (były źle obliczone) i nie mogę – wyświetla się napis: "To modify zones,delete program in service". Nie mogę znaleźć jak i gdzie (w pulsometrze, czy na str. polarpersonaltrainer) to odkręcić…

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Hmm nie miałem takiej sytuacji, a też ustawiałem sam progi tętna. Może spróbuj zresetować zegarek, powinno pomóc.

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Ra Wy napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

 • Sprinter napisał(a):

  Witam, mam taki problem w doborze zegarka.Jakbyś był w stanie mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny.Mam dylemat który zegarek wybrać spośród tych 2:
  -RC3
  -RCX5
  To co jest w jednym nie ma w drugim.Faworytem jest RCX5 jednak fundamentalna rzecz mnie nie przekonuje ,a jest to brak wbudowanego GPS ,który znowu jest w RC3 ,ponieważ wydaje mi się że wbudowany GPS jest bardziej poręczny i można go zacząć używać w każdej chwili natomiast zegarek z GPS w formie sensora średnio mi odpowiada gdyż za każdym razem trzeba go montować ,a jak wiadomo nie będę w nim chodził przez cały dzień.Jakbyś był wstanie wymienić największe plusy tych obu zegarków nie występujące u siebie nawzajem i podsumować który wg. ciebie jest lepszy i który byś wybrał.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Witaj,
  nie używałem RCX5 wiec moja opinia może być mało obiektywna, ale:
  wszystko zależy od tego, jakie przeznaczenie będzie mieć zegarek. Jeśli planujesz tylko bieganie,rower, chodzenie, czy np. piłka nożna, to moim faworytem jest RC3GPS, osobny GPS w RCX5 jednak jest już nieco przestarzałym rozwiązaniem. Natomiast, jeśli planujesz uprawiać triathlon, tu niestety odpada RC3, ponieważ nie jest dostatecznie wodoszczelny.
  No i cena, RC3GPS jest chyba nieco tańszy.

 • Sprinter napisał(a):

  A powiedz mi czy bateria w RC3Gps(bo jego ja narazie planuje kupować)wystarczy na cały dzień chodzienia?Bo wiem po opisie producenta że starcza do 12h z włączonym GPS a bez?I czy można go nosić jako zwykły zegarek tj. ładnie się prezentuje czy nie za bardzo bo chciałbym kupować od razu jak najbardziej uniwersalny zegarek czyli prawie do wszystkiego.I jeszcze czy ty kupowałeś jakiekolwiek sensory dodatkowe typu. uchwyt na rower i te 2 inne (nie pamiętam które) również na rower?I czy ten by się do RC3 nadał ?"SENSOR PRĘDKOŚCI W.I.N.D. UNIWERSALNY"-pisze że do RCX5 i RS800CX no ale może dało by radę.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  W RC3 chodzę właściwie na co dzień, jak widziałeś mam wersję czerwoną i moim zdaniem prezentuje się bdb. Ja mam treningi 5 razy w tygodniu, minimum godzinę, a zegarek ładuję raz na tydzień podczas zgrywania treningów na komp. więc bateria wytrzymuje bardzo długo.
  Co do sensorów, to nie używałem żadnych, nie mam takiej potrzeby,RC3 przy jeździe na rowerze mierzy prędkość, dystans i kalorie, tętno itd.

 • Sprinter napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

 • Sprinter napisał(a):

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

 • Sprinter napisał(a):

  A jeszcze jedna sprawa?Długo już go masz?I czy wszystko ci poprawnie chodzi np.Gps itd.?Bo gdzieś tam czytałem opinie ,że oddzielny GPS jak to jest w przypadku RCX5 jest plusem bo jak się zepsuje to jest to oddzielna część a nie cały zegarek.Co prawda nie przekonuje mnie to bo i tak wbudowany to większa wygoda bo nie trzeba się bawić w przyczepianie jakiś dziadostw na buty ,ręke itd.No ,ale dla pewności wolę się zapytać.
  Ps.Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz czy w tym modelu od razu pokazywana jest wyskość n.p.m?Czy dopiero po zrzuceniu na komputer jest to widoczne?

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Mam go od listopada, nic się z nim złego nie dzieje. Może raz mi się zawiesił, ale reset i działa dalej,
  Nie ma pokazywanej wysokości na ekranie, przewyższenia sa widoczne po zakończeniu treningu na zegarku i po zgraniu na komp.

 • Sprinter napisał(a):

  Hmm dziwne nie ma pokazywanej wysokości?Na stronie polara pisze "Wskazuje dane na temat wysokości n.p.m. zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu treningu" , to chyba jak "w trakcie" to oznacza ,że na bieżąco tak mi się wydaję.A poza tym na tym zdjęciu(3 obrazek od góry pomarańczowy zegarek) https://www.polar.com/en/products/improve_fitness/running_multisport/RC3_GPSjest pokazana wysokość na ekranie .Tak więc moze ty masz jakąś inna wersja czy co no bo sam już nie wiem.
  Ps.
  Jakby ci nie działał link to wejdz po prostu na stronę polara klikając zegarek rc3 gps i w zakładce media tam są zdjęcia.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Kurcze, przepraszam, wprowadziłem Cię w błąd. Jest taka opcja, ja po prostu nigdy z niej nie skorzystałem.

 • Aleksandra Pietrzyk napisał(a):

  testowales garmin FR610? Mozesz porownac i okrelic ,ktory z nich jest lepszy (do biegania)

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Niestety nie miałem okazji. Trudno mi cokolwiek powiedzieć na ten temat.

 • Anonimowy napisał(a):

  Witam,
  zastanawiam się nad zakupem polara RC3GPS ale nigdzie nie ma dokładnej informacji czy jest z dodatkowym sensorem HR czy nie? nie chcę mieć dodatkowego czujnika na klacie i w opisie na stronach sklepów nie ma niczego o takim czujniku ale TY na zdjęciu prezentujesz sensor HR. To jest z belką czy pulsometr jest w zegarku na nadgarstku?
  Pozdrawiam,
  Ulka

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Rc3 łączy się z czujnikiem na klatce piersiowej. obecnie chyba tylko zegarki TomTom posiadają czujnik tętna wbudowany w zegarek – pomiar tętna z nadgarstka.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Rc3 łączy się z czujnikiem na klatce piersiowej. obecnie chyba tylko zegarki TomTom posiadają czujnik tętna wbudowany w zegarek – pomiar tętna z nadgarstka.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

0