Suunto Ambit3 TEST

Opublikowane: poniedziałek, 15 Grudzień, 2014 Autor: Damian Orzechowski
Muszę przyznać, że Suunto Ambit 3 mam pewien kłopot. Bez wątpienia, jest to najbardziej zaawansowany „zegarek biegowy” jaki miałem okazję testować/używać. Skąd cudzysłów przy zegarku biegowym? Ponieważ powiedzieć tak o Ambit 3, to nie powiedzieć nic.

A jaki kłopot mam na myśli? Otóż ja z Suunto tylko biegałem, a to zaledwie cześć z jego ogromnych możliwości.
Dzięki sklepowi internetowemu Aktywny Nadgarstek, przez ostatnie trzy tygodnie miałem okazję i niewątpliwą przyjemność biegać z Ambit 3. Przebiegliśmy wspólnie trochę kilometrów, sporo też czasu spędziliśmy razem przy innych aktywnościach, ale też zwyczajnie dużo się nim „bawiłem” –  bo naprawdę jest czym.

Mój test będzie tak naprawdę dużym skrótem i przybliżeniem najważniejszych funkcji Ambit3, skupie się głównie na opcjach biegowych – bo te wypróbowałem, ale postaram się tez wspomnieć o innych jego funkcjach i możliwościach. Ale po kolei.
Nazwy, symbole, skróty i co zawiera pudełko:
W zależności od wybranego modelu, Ambit3 Sport, Peak, czy Sapphire dostaniemy lub nie, kilka dodatkowych opcji. Najprościej jest to wyjaśnić przeznaczeniem zegarka, i tak Ambit3 Sport przeznaczony jest dla sportowców, biegaczy, TRI, kolarzy, Peak natomiast bardziej przyda się ze swoimi dodatkowymi opcjami podróżnikom lub przy zaawansowanej turystyce górskiej/wspinaczce.

Suunto Ambit Sapphire to opcja zegarka z mocniejszym, bardziej odpornym szkiełkiem.
Oczywiście każdy zegarek dostępny jest w opcji z lub bez paska Hr.

 
Warto zwrócić uwagę na elegancki wygląd pudełka 🙂

kabel USB
nadajnik Hr z pasem na klatkę piersiową

Obsługa Ambit3

Mogłoby się wydawać, że obsługa tak bardzo „napakowanego funkcjami” zegarka będzie trudna. Nie jest. Wręcz przeciwnie, po kilku minutach zabawy zegarkiem, spokojnie można go opanować i nauczyć się poruszania się po jego menu i funkcjach. Dla osób, które nigdy nie używały tego typu sprzętu dostępna jest instrukcja obsługi w języku polskim.
Generalnie rzecz biorąc, w zegarku mamy pięć przycisków, za pomocą których poruszamy się po menu, każdy z nich ma dodatkową funkcję – po dłuższym przetrzymaniu, np. środkowego, dostajemy się do ustawień personalnych.

Opcje ustawień

Większość ustawień wprowadzamy z poziomu komputera (tak jest zdecydowanie łatwiej), po wcześniejszym zsynchronizowaniu zegarka z zainstalowanym programem Movescount.
Zegarek łączymy z komputerem za pomocą USB, ze smartfonem łączy się bezprzewodowo.


Funkcje
Gdybym miał wymienić wszystkie funkcje Ambit3 byłby to zapewne najdłuższy test sprzętu biegowego na tym blogu, ale zainteresowanych odsyłam TU.
Przy wyborze zegarka kierujemy się najczęściej kilkoma wyznacznikami: jak działa GPS, jak długa wytrzymuje bateria i do czego będę mógł używać zegarka.
Podstawowe funkcje Ambit3, takie jak GPS, pulsometr, pomiar prędkości, przewyższeń itd. raczej nie wymagają opisów, osoby zainteresowane tej klasy zegarkiem „coś” już pewnie wiedzą na temat sprzętu biegowego i samego biegania (lub innej dyscypliny sportu), jednak warto wspomnieć o tym, jak one działają.
GPS
Działa tu naprawdę rewelacyjnie, sygnał łapany jest w ciągu 2-3s. żadnych kłopotów z gubieniem zasięgu. Pierwsze treningi biegłem z dwoma zegarkami, pomiar  każdego kilometra niemalże w punkt, a zegarek „rysuje” bardzo dokładnie trasę treningu. Możemy też ustawić częstotliwość zapisu GPS, w zależności od potrzeb na: 1 sek., 5 sek., 60 sek.
Bateria
Żywotność baterii to 14 dni, przy włączonym GPS, w zależności od ww. ustawień będzie to 8, 12, 25 godzin.

Nie będę pisać do czego można używać Ambit3 z prostego powodu – jego możliwości treningowe są właściwie nieograniczone. Przekrój dyscyplin to od zajęć fit, przez triathlon, bieganie, kolarstwo, a skończyć można na nurkowaniu.

To, na co chciałbym zwrócić uwagę, to analiza treningu, oraz analiza naszego poziomu zmęczenia po treningu, którą na nasze potrzeby dostarcza nam zegarek. Zegarek analizując nasz trening, wyznacza jego poziom intensywności (PTE -Peak Training Effect ) w stosunku do naszej aktualnej formy/poziomu wytrenowania. Dzięki tym informacjom możemy ocenić naszą formę, zaplanować następny trening oraz czas na odpoczynek.
Dla osób, które nie są pod opieka profesjonalnych trenerów, wiedza ta może być naprawdę kluczowa, w połączeniu z informacją o poziomie naszego zmęczenia i czasie potrzebnym na regenerację (recovery), dostajemy szczegółową wiedzę dotycząca naszego treningu. 
Suunto Ambit3 dodatkowo mierzy poziom naszej aktywności dziennej i tygodniowej.

Kolejną, niezwykle ciekawą opcją oferowaną przez Suunto są aplikacje, które można tworzyć samemu, lub korzystać z tych już gotowych, dostępnych na stronie Movescount. Będę szczery, dla mnie stworzenie takiej aplikacji to trochę czarna magia, ale są osoby, które potrafią w ten sposób zaprogramować zegarek np. do zaawansowanych interwałów.

przykładowa aplikacja zaawansowanych interwałów

Tworzenie własnych aplikacji (lub korzystanie z już dostępnych) daje niesamowite możliwości w urozmaicaniu naszego treningu.

Jedną z kilku ważnych różnic między Ambit3 a Ambit2, jest możliwość łączenia się zegarka z aplikacją mobilną na smartfonie. Połączenie za pomocą bluetooth smart umożliwia nam np. szybkie zgrywanie treningów, tworzenie filmów i zdjęć z treningów, wyświetlacz telefonu może być „dodatkowym” ekranem zegarka, a zegarek może nas informować o przychodzącym połączeniu. Dla mnie są to opcje „dodatkowe”, traktuje je bardziej jako opcję dla gadżeciarzy i osób lubiących nowinki techniczne, co jednak nie zmienia faktu, że są to bardzo „przyjemne” rozwiązania.

O funkcjach takich jak wgrywanie trasy, nawigacja, kompas, wodoszczelność do 50m tylko wspomnę. Przy wodoszczelności, warto zwrócić uwagę, że Ambit3 mierzy puls również pod wodą.

Przy jednoczesnym wciśnięciu dwóch górnych przycisków zegarka, dostajemy się do opcji serwisowych.

Strona Movescount
Na duży plus zasługuje strona Movescount. Jest to prawdziwy raj dla osób lubiących statystyki, analizowanie i porównywanie treningów. Strona jest w języku polskim co dodatkowo ułatwia nam poruszanie się po niej. Za je pomocą można planować i wgrywać trasy, planować różne rodzaje aktywności, planować trening, czy korzystać z dostępnych programów treningowych.
Poza analizą naszych treningów, obserwacją postępów, bez problemu możemy również zgrywać trening czy udostępniać je na portalach społecznościowych. Poza tym, strona Movescount również  oferuje bardzo ciekawe opcje społecznościowe, możemy budować grupę, obserwować postępy znajomych, czy zaplanować start w imprezie.

Na koniec

Zegarek Suunto Ambit3 to w rzeczywistości prawdziwy komputer treningowy, dzięki któremu możemy programować i analizować naszą aktywność i sesje treningowe. Jest to sprzęt tak zaawansowany technicznie, że właściwie trudno jest znaleźć w nim jakiekolwiek mankamenty. Ok, co, którzy do tej pory korzystali np. z Ambit2 nie będą zadowoleni, ze zmiany technologii z ANT+ na bluetooth smart, to oczywiste, przy chęci przejścia na „trójkę” ich akcesoria (np. BikePOD) nie będą kompatybilne, ale bluetooth smart ma na pewno swoje zalety, chociażby mierzenie tętna pod wodą.
Jego ogromna funkcjonalność, świetnie działający GPS, czy możliwość tworzenia własnych aplikacji treningowych potwierdzają poziom zaawansowania technicznego, a opcja łączenia się z aplikacją mobilna na smartfonie i możliwości jakie to daje, jest wisienką na torcie.
Myślę, że trzy tygodnie to za mało, żeby dobrze poznać możliwości Ambit3, więc pisze tylko o najbardziej istotnych rzeczach, ale jedno jest pewne, testowanie go, zmieniło trochę moje myślenie na temat zegarków biegowych i zdecydowanie przewartościowało moją listę tych ulubionych/wymarzonych 🙂
Dla kogo jest Ambit3? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie czy potrzebuje tak zaawansowanego sprzętu – ja wiem, że jak już ktoś zainwestuje tych „kilka” stów, nie zawiedzie się.

Testowany przeze mnie model to Suunto Ambit3 Sport Blue.

Wymiary (szerokość × wysokość × grubość) 50 mm × 50 mm × 15,5 mm
Waga: 80 g

23 Komentarzy 770 Odwiedzin

Zobacz również

Komentarze

 • sebastianmamaj napisał(a):

  Czy możecie podać nazwę z interwałami z artykułu? szukałem jej na stronie suunto ale nigdzie nie odnalazłem 🙁

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Sebastian, poszukam i dam Ci znać.

 • Jacek Thomann napisał(a):

  Zapraszam do lektury recenzji Suunto Ambit3. Mam nadzieję, że to wszystko co chcecie wiedzieć o części treningowej tego zegarka.
  https://www.goultra.pl/suunto-ambit-3-czesc-pierwsza/

 • Anonimowy napisał(a):

  Dzień dobry. Zegarek posiadam od dwóch dni. Chciałbym ustawić w opcję otrzymywania po każdym przebiegniętym kilometrze informacji zwrotnej z jakim tempem biegnę (np. 4:02 na kilometr) dodatkowo chciałbym aby towarzyszył temu sygnał dżwiękowy. Jak to ustawić, czy jest to możliwe? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Oczywiście jest to możliwe. W serwisie Movescount wejdź w zakładkę sprzęt, wybierz odpowiednią aktywność np. bieganie->edycja->ustawienia zaawansowane->automatyczny pomiar czasu okrążenia. Po tym należy zsynchronizować zegarek.

 • Anonimowy napisał(a):

  Dzień dobry. Od niedawna zmagam się z Ambit3 Run. Nie potrafię zmusić go do wyświetlania nadchodzących połączeń i sms-ów. Aplikacja mobilna zainstalowana, Bluetooth włączony, urządzenia sparowane (komunikacja chodzi – sprawdzone np. przez udaną synchronizację). Zgodnie z instrukcją włączyłem otrzymywanie powiadomień (Łączność/Powiadomienia/Włączone). Ale gdy chciałem włączyć wyświetlanie powiadomień (Menu startowe/Aplikacja mobilna itd.) to się zdziwiłem, bo pozycji AppMobilna… nie było w menu startowym. Są: Ćwiczenie, Dziennik, Wyświetlacz, Regeneracja. I to wszystko. CO ROBIĘ NIE TAK??? (a mam wrażenie, że kiedyś to działało). Proszę o pomoc

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Wciśnij i przytrzymaj dłużej środkowy guzik 🙂

 • Anonimowy napisał(a):

  Damian – dzięki za cierpliwość, ale proszę o jeszcze. Zgodnie z instrukcją są dwie czynności do wykonania. Otrzymywanie powiadomień (i tutaj długie wciśnięcie środkowego "Przytrzymaj, aby wejść do opcji", następnie Łączność/Ustawienia/Powiadomienia – włączone na 100%) oraz Wyświetlanie powiadomień (Menu startowe, czyli prawy górny – Ćwiczenie, Dziennik, Wyświetlacz, Regeneracja – brak opisywanej w instrukcji pozycji Aplikacja mobilna. Długie wciśnięcie środkowego daje Przytrzymaj aby wyjść. Celowo trzymałem się nomenklatury używanej w instrukcji, "aby język giętki powiedział, co pomyśli głowa". Albo instrukcja jest odrobinę niechlujnie napisana, albo jestem wtórnym analfabetą. Zapewne pomijam coś banalnego. Łączność na pewno chodzi, urządzenia sparowane (sprawdzone, rozparowane, sparowane powtórnie), na smartfonie zegarek oznaczony jako urządzenie zaufane (kwestia wygaszacza w trakcie współpracy urządzeń) i nic… a kiedyś chodziło. Dlatego PROSZĘ UPRZEJMIE jeśli możesz poświęcić mi chwilę czasu prześledź procedurę uruchamiania tej usługi i spróbuj podpowiedzieć. Pomijam coś oczywistego, ale pytać o rzeczy oczywiste, niż jak saper amator przecinać jakiś kabelek i patrzeć się co z tego wynikło.
  Wielkie dzięki za już i poproszę o odrobinę jeszcze.

 • nabuhodonozor100 napisał(a):

  Witam . Czy Ambit3 Sport ma wibrację ?

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Niestety nie. Przynajmniej nie miał w czasie gdy ja go testowałem.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Niestety nie. Przynajmniej nie miał w czasie gdy ja go testowałem.

 • Damian naszmaratonpl napisał(a):

  Przyznam szczerze, że nie wiedziałem lub nie doczytałem informacji o tej drugiej możliwości połączenia z apką.Spróbuję się czegoś dowiedzieć.

 • nabuhodonozor100 napisał(a):

  Dzięki Damian. No to szkoda, a myślałem że ma. Jest więc szansa ,że z następną aktualizacją będzie to możliwe ?Skorzystam z okazji i zapytam jeszcze o dwie rzeczy . Zegarek pokazuje mi w czasie biegu tempo co 5 sekund . Można ustawic bardziej dokładny odczyt ? Co sekundę . Tak mi się wydawało,że może ale…
  Na jednym z testów Ambit3 Sport ,dostępnych w nacie , widziałem zdjęcie dziewczyny zrobione na szczycie góry ,gdzie zegarek pokazywał wysokość. Jak to zrobic ? Z góry dzięki i pozdrawiam ,

 • Anonimowy napisał(a):

  Witam.
  Mam podobny problem co Anonimowy. Niestety też nie mam w menu startowym pozycji aplikacja mobilna 🙁

 • Anonimowy napisał(a):

  Witam,
  Czy udało się już rozwiązać kwestię poruszoną w poście Damian naszmaratonpl30 września 2015 11:49.
  Niestety nadal nie potrafię uruchomić powiadomień.

 • Max napisał(a):

  Podpinam się. Walczę z nowym Ambitem 3 Run i mam ten sam problem. W Menu Powiadomienia uruchomione, a pod Start/Stop brak zakładki MobileApp…Zegarek nie reaguje na połączenia i smsy, nie wyświetla ikonek..Czy znaleźliście odpowiedź, jak to uruchomić?

 • Anonimowy napisał(a):

  Witam a czy może Pan napisać jak usunąć konto na movescount?

 • Anonimowy napisał(a):

  Powiadomienia- długo next-łączność-i tam widzisz powiadomienia jako listę
  ambit3 peak

 • Anonimowy napisał(a):

  Suunto Ambit 3 Sport – owszem widzi sms, ale nijak nie da się go w całości odczytać… 🙁

 • Wojtek napisał(a):

  Hej chciałbym kupic Ambita3 ale mam już na rower polara M450 z paskiem HR i nie wiem czy da się sparować ambita z paskiem polara lub odwrotnie (oba bluetooth).

 • Damian Orzechowski napisał(a):

  Wojtek, jeśli nadajnik Polara działa przez Bluetooth, to tak.

 • Wojtek napisał(a):

  Dzieki – tak polar ma BT

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

0