New Balance 980 Trail – moja opinia.

Opublikowane: sobota, 31 Styczeń, 2015 Autor: Damian Orzechowski
Kilka miesięcy temu do moich rąk, a właściwie nóg, trafiły buty New Balance 980 Trail Fresh Foam. Nie będę się wymądrzać, to moje drugie buty terenowe (o pierwszych, adiZero XT4 pisałem TU ), napiszę o moich wrażeniach z użytkowania NB980 Trail. Przebiegłem w nich około 300km po rożnym terenie, od lokalnych leśnych szlaków, przez nasze wycieczki biegowe po Górach Świętokrzyskich, na  oblodzonych chodnikach ostatnimi czasy kończąc. Wnioski poniżej.

Po pierwsze amortyzacja
Jeżeli chodzi o buty „na asfalt” jestem zwolennikiem umiarkowanej, a często minimalnej amortyzacji. Nie będę ukrywać, że początkowo obawiałem się jej nadmiaru w postaci nowej pianki fresh foam w 980 – kach. I tu znowu stara prawda bierze górę – nie oceniaj dopóki nie sprawdzisz. Okazało się, że fresh foam to synonim wygody i komfortu, oczywiście w moim odczuciu. Przy długim bieganiu po górach czy kamienistych ścieżkach, dała się poznać z naprawdę dobrej strony, świetnie chroniła stopy i nogi przed nadmiernymi wstrząsami, nie miałem żadnych otarć czy poobijanych stóp. Amortyzacja w tym modelu, czyli nowa (albo stosunkowo nowa) pianka fresh foam to przede wszystkim wygoda.
Już na pierwszy rzut oka widać, że w New Balance 980 Trail największa ilość pianki fresh foam zlokalizowana jest w okolicy piety, a im bliżej śródstopia tym jest jej mniej. Mimo tak dużej ilości pianki buty są bardzo dynamiczne i dość lekkie.

Cholewka
Jeżeli chodzi o cholewkę, nie ma tu żadnych spektakularnych rozwiązań,  materiał, z którego jest wykonana gwarantuję dobrą przewiewność,  wzmocniona dodatkową warstwą materiału w miejscach newralgicznych. Cholewka, niemal w całości pokryta jest cienką siateczką. O trwałości cholewki niewiele mogę napisać, bo czymże jest tych trzysta kilometrów przebiegniętych w tym modelu, ale jest tu coś co mnie trochę martwi, mianowicie siateczka w niektórych miejscach „mechaci” się.

Wewnątrz wykonana w technologii bezszwowej – jeżeli jakiś biegacz wyczuwa w tym różnicę – gratuluję, moje stopy cierpią chyba na znieczulicę i takich niuansów nie wyczuwają.

To co odczuwam, to fakt, że cholewka bardzo otula stopę, przez co trochę mi schodzi zanim dopasuję poziom dopasowania butów za pomocą sznurowadeł.
Po zamoczeniu cholewki, buty nabierają trochę wagi (waga rozmiaru 42,5 to 316 gramów), na szczęście, materiał dość szybko  schnie.
Na uwagę zasługuje też dobór kolorów w cholewce – mnie się podobają.

Podeszwa
O piance fresh foam ju wspominałem, New Balance w swój nowy patent wyposaża coraz więcej modeli butów biegowych, i to chyba się sprawdzi. Duży komfort, wygoda a przy tym zachowana stosunkowo niska waga (jak na tak dużą amortyzację) i dynamika butów.
Ale, że są to buty terenowe, to większą wagę należy kłaść na podeszwę zewnętrzną, czyli bieżnik.
980 – tki oferują bieżnik raczej mało agresywny, podeszwa składa się z dużej ilości niewielkich „kolców” ułożonych w przeciwnych do siebie kierunkach na śródstopiu i pięcie. Efektem takiego rozwiązania jest uniwersalny bieżnik, który sprawdza się zarówno w terenie jak i na oblodzonym chodniku/asfalcie.

Faktem jest, że w porównaniu do popularnych butów terenowych, bieżnik w NB wygląda mało przekonująco, jednak nie przeszkadza mu to w dobrym trzymaniu się nawierzchni. Nigdy nie miałem poczucia braku bezpieczeństwa biegnąc po błocie czy śniegu, wręcz przeciwnie, byłem, i dalej jestem pozytywnie zaskoczony tym jaką te buty mają przyczepność.

Przeznaczenie
Dla mnie jest jasne, że te buty zabiorę ze sobą na Maraton Gór Stołowych, do Krynicy na Festiwal Biegowy ( bieg ultra na dystansie 64km), a jeśli zdrowie pozwoli ( i żona) to i Świętokrzyskiego Twardziela w nich przebie…ukończę (100km).
980 Trail Fresh Foam jest według mnie stworzony do biegania długich dystansów w trudnym terenie.

Podsumowanie
Nigdy nie ukrywałem, że buty biegowe New Balance bardzo lubię, dlatego też moja wysoka ocena 980 Trail nie powinna dziwić.
To co moim w mojej opinii zasługuje na największe uznanie w NB980 Trail Fresh Foam, to ich uniwersalność. One naprawdę dają radę w każdym terenie, a biegając po twardych nawierzchniach (asfalt/chodnik), co przecież się zdarza, nie mam obaw, że zaraz zetrę bieżnik.
Kolejny plus to wygoda. Pianka fresh foam daje poczucie dużego komfortu podczas biegu, a buty nie tracą dynamiki.
Na minus, zasługuje siateczka, którą pokryta jest cholewka, oby skończyło się tylko na mechaceniu.

Ponieważ cholewka w tym modelu naprawdę mocno opina stopę, nie polecam ich zakupu bez uprzedniego zmierzenia.

I moja subiektywna punktacja:

Parametry w skali od 0-5
Amortyzacja: 5
Stabilizacja: 5
Trzymanie stopy: 5
Przyczepność: 4
Wentylacja: 4
Wygoda: 5
Dynamiczność: 4

Zastosowanie w skali od 0-5
Długie wybiegania ( w terenie): 5
Codzienny trening: 5
Trening szybkościowy: 4
Maraton (ultra maraton, teren): 5
Krótsze zawody (w terenie): 4
Waga: 316 g.
Cena: ok. 350zł

0 Komentarzy 76 Odwiedzin

Zobacz również

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne posty

0