Polar V800 TEST

Opublikowane: piątek, 16 Styczeń, 2015 Autor: Damian Orzechowski
fot. materiały z konferencji Polar w Warszawie

O testowaniu, nie, o posiadaniu tego zegarka myślałem od dnia jego premiery. Trochę czasu musiało upłynąć zanim trafił w moje ręce, aż w końcu siłą mojego wdzięku i uroku 😀 zdobyłem go od sklepu Aktywny Nadgarstek.

Co takiego urzekło mnie w V800? To, że w dniu jego premiery był prawdopodobnie najlepszym i najbardziej funkcjonalnym zegarkiem dostępnym na naszym rynku.
Polar V800 to po Suunto Ambit3 najbardziej zaawansowany technicznie zegarek biegowy, jaki przyszło mi testować. Jako, że z zegarkami firmy Polar mam największe doświadczenie, i nie ma co ukrywać – lubię je, testowanie/użytkowanie tego modelu było naprawdę przyjemne.
Co oferuje Polar V800?
Przy zakupie zegarka możemy zdecydować, czy potrzebujemy go z pasem nadajnikiem do mierzenia tętna, czy też nie. Zegarek jest kompatybilny z nadajnikami Polar H6 oraz H7, czyli z tymi, które korzystają z technologii bluetooth smart
Na pierwszy rzut oka V800 sprawia wrażenie zegarka bardzo solidnego i wytrzymałego, połączenie materiału poliestrowego z aluminium daje przy okazji ciekawy, oryginalny wygląd. Warto zwrócić uwagę na użycie szkła Gorilla Glass (wyświetlacz), które ma zapewnić wyjątkową wytrzymałość – ma to tez swoje uzasadnienie podczas korzystania z funkcji dotykowej wyświetlacza, po mocnym stuknięciu wyświetlany jest stan naszej regeneracji.
Zegarek dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i niebieskiej.

Obsługa
Według mnie, produkty Polar są najprostsze w obsłudze, czy to RC3, M400 czy V800, ich obsługa, poruszanie się po menu i opcjach jest po prostu intuicyjna.  Wydawać by się mogło, że zaawansowanie i mnogość funkcji może stanowić problem dla osoby niedoświadczonej w korzystaniu z zegarków biegowych, ale nie w przypadku zegarków Polara.
„Osiemsetkę”  obsługuje się za pomocą pięciu przycisków dzięki którym, możemy zmienić część ustawień, chociażby ustawienia personale – wzrost, waga, ustawienia ogólne, data, godzina czy maksymalne tętno. Większość ustawień i zmian w V800 wprowadza się jednak z poziomu komputera, za pomocą strony www.flow.polar.com
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie stuknięcia/uderzenia w wyświetlacz jako formy wywołania opcji zegarka.  Ogólnie rzecz biorąc – obsługa zegarka jest niezwykle prosta.

Funkcje
I tu znowu nie będę rozpisywać się o rzeczach oczywistych, takich jak GPS, pulsometr, lapy, itd. te funkcje oczywiście są i działają bardzo dobrze. To o czym warto wspomnieć to fakt, że V800 to zaawansowany komputer treningowy. który daje nam cenne wskazówki o naszym poziomie wytrenowania, czasie potrzebnym na regenerację, oraz naszej dziennej aktywności.
Smart Coaching, bo o tym piszę, dla biegacza może być źródłem bardzo cennych informacji
W tym modelu występują funkcje takie jak:

  Wskaźnik aktywności

  – Podsumowanie aktywności

  – Stan regeneracji bazujący na całodobowej aktywności

  – Test ortostatyczny

  – Fitness Test

  – Licznik kalorii

  – Obciążenie treningowe i czas regeneracji

  – Rezultat treningu

  – Running Index

  Testy
  Polar V800 wśród swoich funkcji oferuje nam dodatkowo możliwość wykonania testów. Funkcję tę można kojarzyć z modeli RC3 GPS oraz M400, za pomocą których można było wykonać Fitness Test (test wydolności w oparciu o pomiar tętna). Jako najbardziej zaawansowany zegarek marki Polar, V800 oferuje dodatkowo (poza testem wydolności), test ortostatyczny, test skoczności, oraz zapis R-R.
  Funkcja zapisu R-R mierzy odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca. Jest to precyzyjny zapis wartości naszego bieżącego tętna. Wykonujemy z użyciem nadajnika na klatkę piersiową.

  Test skoczności, sprawdza poziom naszego wytrenowania, ogólnej sprawności fizycznej (mocy aerobowej) na podstawie wysokości skoku. Do wykonania testu potrzebny jest czujnik footpod.

  Test ortostatyczny to test określający bieżący stan organizmu, dzięki któremu dowiesz się jak reagujesz na trening, zwiększony stres czy chorobę. Do wykonania testu potrzebny jest nadajnik na klatkę piersiową.

  fot. materiały z konferencji Polar w Warszawie

  Będąc na konferencji firmy Polar, miałem możliwość zamienić kilka słów z Panem Ryszardem Szulem, szefem Sport Konsulting. Zapytałem go wtedy właśnie o testy (wydolności) i ich wiarygodność. Przyznaję, że podchodziłem do nich dość sceptycznie i traktowałem jako „bajer” w zegarkach Polara. Okazuje się, ze testy te oparte są na wieloletnich badaniach i doświadczeniach, a ich efekty w dużej mierze odpowiadają testom przeprowadzonym np. na bieżni.
  Można wierzyć lub nie w miarodajność testów, ale na pewno nikt nie może zaprzeczyć, że żadna inna firma nie ma tak dużego doświadczenia w produkcji pulsometrów i badaniu tętna/wydolności pod względem sportowym jak właśnie Polar.

  Wielofunkcyjność:
  V800 jest oczywiście przeznaczony nie tylko dla biegaczy, można wręcz powiedzieć, że jest to zegarek kierowany bardziej do triathlonistów niż biegaczy. Był to chyba pierwszy zegarek (może się mylę?), który dzięki nadajnikowi Polar H7 i technologii bluetooth smart  zbierał informację o tętnie podczas pływania.
  Zegarek jest kompatybilny z PODami, które można wykorzystać również przy jeździe na rowerze, lub treningu wewnątrz budynku, na bieżni itd.

  Polar Flow
  O aplikacji Polar Flow pisałem już przy okazji testu M400 i Polar Loop.  Flow jest przejrzystą i prostą w obsłudze stroną, na której dokonamy analizy naszego treningu, ocenimy jego intensywność, oraz uzyskamy wszelkie potrzebne nam informacje.

  Poprzez stronę Polar Flow możemy modyfikować wygląd ekranów, ustawić pożądane przez nas informacje, które będą wyświetlane w zegarku, lub zaplanować trening – szybkościowy, interwałowy, lub zaplanować tempo startowe.
  To co mnie osobiście bardzo się podoba, to możliwość obejrzenia krótkiego filmu z naszego treningu. Opcja traktowana oczywiście jako dodatek, ale i tam znajdziemy kilka najważniejszych informacji na temat danego treningu, takich jak najwyższe tętno, przewyższenie, maksymalne tempo.
  Przykład takiego filmu:
  https://flow.polar.com/training/relive/42332493 

  Oczywiście po synchronizacji tereningów z zegarka, możemy je zapisywać w formie plików i eksportować np. do endomondo.
  Jeżeli miałbym na cokolwiek narzekać w przypadku strony Polar Flow, to byłby to aspekt społecznościowy tej strony, ale to chyba nie jest najważniejsze.

  Największe zalety V800

  Jak każdy sprzęt, tak i V800 ma swoje zalety i wady. Do największych zalet osiemsetki na pewno należą:

   * prostota obsługi
   * wielofunkcyjność, multisport
   * wyraźny ekran, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorny, wręcz mały.
   * krótki czas „łapania” sygnału GPS – dosłownie kilka sekund
   * Smart coaching i jego funkcje
   * bardzo szybka reakcja na zmianę tempa biegu i dokładne „rysowanie” trasy
   * alarm wibracyjny
   * bardzo dobra bateria – do 13 godzin ciągłej pracy (nagrywanie sesji treningowej – tętno HR i zapis GPS). Do 50 godzin ciągłej pracy (nagrywanie sesji treningowej – tętno i zapis GPS w trybie oszczędzania energii). Ok. 30 dni (tryb czasu).

   * polskie menu
   Wady
   Trudno doszukać się wad w takich zegarkach jak Polar V800. W moim przypadku wynika to z tego, że na moim poziomie uprawiania sportu, ma on wszystko czego mógłbym kiedykolwiek potrzebować, a na wet więcej. Być może bardziej zaawansowani sportowcy mogliby oczekiwać np. bardziej zaawansowanych ustawień treningu interwałowego, ale dla amatora takiego jak ja dostępne funkcję są absolutnie wystarczające.
   W moim teście zabrakło sprawdzenia zegarka podczas pływania czy jazdy na rowerze, więc nie mogę nic na ten temat napisać.
   Podczas użytkowania znalazłem jedną wadę, V800 ma bardzo czuły przycisk start/lap i czasami po treningu, okazywało się, że przez przypadek „łapałem” sobie okrążenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że biegałem w rękawiczkach, więc było większe prawdopodobieństwo wciśnięcia przycisku. 
   Drugą wadę znalazła już moja znajoma. Okazuje się, że osoby o szczupłych rękach, mogą miec kłopot z dopasowaniem paska…
    
   Podsumowanie
   Podsumowanie będzie bardzo krótkie. Jako, że opisuję tu mój wymarzony zegarek zastrzegam, że mogę być mało obiektywny.
   Mnie Polar V800 nie zawiódł, a jedynie potwierdził, że jest to świetny sprzęt dla sportowców.
   Dla sportowców bardziej wymagających i oczekujących czegoś więcej niż tylko prostych funkcji zegarka biegowego.
   W mojej opinii firma Polar stanęła na wysokości zadania i oferuje produkt kompletny, dobrze przemyślany i zaprojektowany.
   Podczas testowania zegarka, właściwie nie rozstawałem się z nim, a to też o czymś świadczy.
   9 Komentarzy 182 Odwiedzin

   Zobacz również

   Komentarze

   • Anonimowy napisał(a):

    Dla osób które nie uprawiają Triathlonu w zupełności wystarczy Polar M400 https://www.dobiegania.pl/elektronika-do-biegania-pulsometry-zegarki-polar-m400-hr-czarny-p-10588.html
    Różnica jest gównie taka, że V800 pokaże poziom regeneracji, wykona test ortostatyczny. I do V800 można podpiąć różne inne akcesoria.
    Ale jeśli głownie biegasz to polecam M400, sam używam.

   • Damian naszmaratonpl napisał(a):

    Różnic jest nieco więcej, zaczynając na trzymaniu baterii, dokładności GPS, reakcji na zmianę tempa biegu, a na testach kończąc.
    Ale zgadzam się, że tylko do biegania wystarczy w zupełności M400.

   • Anonimowy napisał(a):

    Polar V800 był świetny zakup, jestem bardzo zadowolona. Jeżeli miałabym na coś narzekać to na pasek, średnio dopasowany na kobiecą rękę, raczej za szeroki i trochę odstaje ale da się przeżyć. A drugie co jest dla mnie zdecydowaną wadą to portal polar flow, który w porównaniu do polarpersonaltrainer.com z którego korzystałam do tej pory przy POLAR RC3 GPS jest o wiele słabszy. Polarpersonaltrainer.com był zdecydowanie bardziej czytelny to po pierwsze. Natomiast największą wadą polar flow jest to, że nie ma możliwości skorzystania z gotowych treningów, dostosowanych do Twojego wytrenowania, jak to było w polarpersonaltrainer.com. Niestety Polar V800 nie można już połączyć z polarpersonaltrainer.com.

   • Anonimowy napisał(a):

    wszystko pięknie ale nie wiem jak mogli popsuć synchronizację, połączenie jest niestabilne, wystarczy leciutko ruszyć i już prosi o ponowne podłączanie, to jest duży minus tego urządzenia (a porównując do FT80 gdzie wystarczy położyć zegarek na podstawce jest to można powiedzieć cofnięcie się w technologii, jak można zepsuć tak świetną rzecz jak łączenie się poprzez położenie zegarka!?), GPS łapie w miarę ale nie jest to też jakiś świetny wynik (w granicach ok 1m), reszta na plus !

   • Anonimowy napisał(a):

    Trochę niewygodny w porównaniu do Garmina 920. W pochmurne dni zdarza się, że słabo łapie fixa. Raz nawet po 10 min nie złapał. Niebieski pasek zmienia kolor w okolicy czerwonej wstawki, pewnie od wody chlorowanej z basenu. Zdarzaja sie problemy z komunikacją z H7. Poza tym ok. To mój pierwszy pulsometr.

   • Slaw 721 napisał(a):

    Dodam że powiadomienia z telefonu fajnie działają. Jedyne co zauważyłem to czasami się zdarza że nie policzy długości basenu. Niemniej i tak to jest bardzo dobry sprzęt.

   • Anonimowy napisał(a):

    Jestem posiadaczem od niedawna – zegarek odporny solidny i generalnie ok. ! Z niewiadomych względów brak obslugi na Windows Phone 10 np. Lumia 959XL. Po zadaniu pytania na stronie producenta dystrybutor w PL odpowiedzial negatywnie ze nie będzie wsparcia dla WP10 …

   • Unknown napisał(a):

    Proszę o odpowiedź, jak to jest z pasem napiersiowym. Mam taki z Tchibo Bluetooth Smart i z Endomondo na Androidzie działa super. Czy sparuje mi się z V800 lub M400?

   • Damian naszmaratonpl napisał(a):

    Myślę, że powinien działać, ale pewności nie mam.

   • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   Popularne posty

   0